Jak więc prawidłowo dobrać materac do swoich potrzeb? Na jakich materacach powinny sypiać dzieci? I gdzie znajdziemy szeroki wybór wysokiej jakości materacy dla całej rodziny?

Dlaczego wybór materaca jest ważny?

Materac nie należy do najtańszych wydatków, dlatego wiele osób długo go odkłada, bagatelizując negatywny wpływ sypiania na niewygodnym materacu. Tymczasem to, w jakich warunkach śpimy, ma bezpośredni wpływ na jakość snu, a co za tym idzie, stopień naszego odpoczynku. Spanie na niewygodnym materacu powoduje szereg dolegliwości, między innymi problemy z koncentracją, bóle mięśni, kości i kręgosłupa, a także przybieranie na wadze, przyspieszenie procesów starzenia, słaba kondycja fizyczna i ogólne obniżenie jakości życia. Specjaliści radzą wymieniać materac, na którym się śpi mniej więcej co 7 lat. Ale znaczenie ma nie tylko to, czy materac jest zużyty. Równie ważne jest dobranie materaca pod kątem jego twardości czy materiału, z jakiego powstał. Co w tej kwestii możemy znaleźć na rynku?

Rodzaje materacy

W sprzedaży spotkamy kilka rodzajów materacy. Oto one:

  • materace piankowe,
  • materace piankowe termoelastyczne,
  • materace sprężynowe,
  • materace sprężynowe typu bonell,
  • materace lateksowe,
  • materace kieszonkowe,
  • materace kokosowe,materace korekcyjne.

materac w sypialni

Które materace są lepsze piankowe czy sprężynowe?

Spośród wielu rodzajów materacy najpopularniejsze są materace piankowe i sprężynowe. Materace piankowe dobrej jakości charakteryzują się tym, iż doskonale dopasowują się do kształtu ciała. Wersje termoelastyczne dodatkowo reagują na temperaturę ciała. W efekcie nie uciskają mięśni i naczyń krwionośnych podczas snu. Niestety, zwykłe materace piankowe są mało trwałe i mało wygodne, dlatego decydując się na niego, wybierajmy tylko wersje wysokoelastyczne oraz termoelastyczne.Z kolei materace sprężynowe, jak sama nazwa wskazuje, posiadają sprężyny, które również mają dopasowywać się do naszego ciała, zapewniając najwyższy komfort. Niestety, zużywając się, często dochodzi na nich do odkształceń, a sprężyny mogą wyskakiwać, dziurawiąc materiał. Aby tak się nie stało, warto wybrać materac sprężynowy kieszonkowy. Zbudowany jest on z pojedynczych sprężyn, z których każda znajduje się w osobnej „kieszonce”. Dzięki temu, że nie są one ze sobą połączone, ich praca odbywa się niezależnie od siebie, a materac staje się bardziej trwały i elastyczny. Im większa liczba sprężyn na metr kwadratowy, tym lepsze dopasowanie materaca do kształtu ciała.

Jaki materac wybrać dla dziecka?

Dziecko to wyjątkowo wymagający odbiorca, jeśli chodzi o wybór odpowiedniego materaca. Przede wszystkim musimy pamiętać, że dla dziecka materac będzie wymieniany o wiele częściej, gdyż z roku na rok jest coraz większe. Spanie na za małym i zużytym materacu może przynieść tragiczne skutki dla młodego i jeszcze nie do końca ukształtowanego kręgosłupa. Zatem inny materac będzie polecany do łóżeczka niemowlaka, inny dla 3-latka, inny dla 7-latka, a jeszcze inny dla nastolatka. Materace dla dzieci produkuje się przede wszystkim z naturalnych materiałów, takich jak włókna kokosowe, trawa morska czy łuska gryczana, ale także z hypoalergicznej pianki oraz lateksu. Materac dla dziecka nie może być zbyt twardy, ani zbyt miękki. Musi też odznaczać się elastycznością, nie powinien się odkształcać. Omówmy dwa z nich.Materac kokosowy to materac wypełniony włóknami kokosa i zazwyczaj obszyty bawełną. Ma właściwości antybakteryjne, dlatego nie powinien wywoływać podrażnień i uczuleń na delikatnej skórze dziecka. Ponadto dopasowuje się do sylwetki, nie odkształca się i przepuszcza powietrze.Materac lateksowy wykonany jest z lateksu, czyli mleczka kauczukowego. Wewnątrz lateksowej warstwy znajdują się specjalne kanaliki, którymi może swobodnie przechodzić powietrze, dzięki czemu materac niejako „oddycha”. Poza tym lateks jest materiałem elastycznym, zatem idealnie dopasuje się do sylwetki dziecka, zapewniając wygodę.

materac do pokoju dzieciecego

Jak często wymieniać materac?

Jak wspomnieliśmy nieco na wstępie, wiele osób nie przykłada zbyt wielkiej wagi do regularności wymiany materaca. Każdy z nich zużywa się nieco inaczej, jedne szybciej, drugie wolniej. Nawet jeśli nasz materac prezentuje się całkiem dobrze, na pewno nie jest już tak wygodny, jak kilka lat temu. Dlatego przynajmniej raz na 7 lat należy go wymienić. Warto zrobić to wcześniej, jeżeli zauważymy oznaki zużycia. Na co zwrócić uwagę w tej kwestii? Przede wszystkim na jakość naszego snu. Jeżeli w nocy przewracamy się z boku na bok, czujemy wbijające się w plecy sprężyny, a rano budzimy się niewyspani to znak, że materac wymaga wymiany. Nigdy nie lekceważmy sygnałów, jakie wysyła nasz organizm, pamiętając, że długotrwałe spanie na niewygodnym materacu odbije się negatywnie na naszym zdrowiu.

Gdzie kupię dobre materace w Białymstoku?

Ciekawą ofertę materacy do sypialni dla całej rodziny w Białymstoku posiada Galeria Mebli AMS. W sprzedaży posiada nie tylko wysokiej klasy materace, ale również przepiękne meble w atrakcyjnych cenach.