Przed zakupem mebli z firmy Dekort Meble prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami, omawiającymi cechy charakterystyczne dla materiałów używanych do produkcji mebli z drewna naturalnego i płyty fornirowanej.

Cechy litego drewna dębowego:

Drewno jest materiałem naturalnym. Ocena nieregularności drewna jest dla producentów mebli oraz sprzedawców bardzo ważna, gdyż jest ona często poruszana w momencie składania przez klienta reklamacji. Kiedy mamy do czynienia z wadą, a kiedy jest to po prostu nieusuwalna cecha drewna? Klasyfikacja jest zadaniem trudnym, ponieważ drewno charakteryzuje się nieskończoną różnorodnością pod kątem wyglądu, właściwości i zachowania.
Decydujący wpływ na wygląd drewna mają warunki w jakich rosło drzewo, a więc: klimat, właściwości ziemi, wystawienie na działanie wiatrów, słońca itp. Wszystko to decyduje o unikalności każdego drzewa i co za tym idzie drewna. Nawet drewno z plantacji, gdzie drzewa rosną w rzędach, jedno obok drugiego, pozostaje zawsze produktem natury i jest niepowtarzalne.
Cechy charakterystyczne dla drewna są zaletą a nie wadą, gdyż są naturalne, stworzone przez naturę w trakcie wzrostu drzewa, z którego drewno pochodzi. To one podkreślają szlachetność materiałów użytych do produkcji mebli.

Przykładowe cechy czasami niesłusznie brane za wadę:
Ilość występujących sęków. Czy drewno posiadające sęki jest wadliwe? Drzewo musi posiadać sęki. Nie ma idealnie prostego, zaokrąglonego drzewa bez sęków, z którego daje się uzyskać równie idealne drewno. Nie istnieje też granica mówiąca ile sęków powinno posiadać drewno.
Różnica w kolorze pomiędzy drewnem twardzielowym i drewnem bielastym. Twardziel jest częścią wewnętrzną rosnącego pnia i w zasadzie ma ciemniejszy kolor. Rozciąga się od granicy drewna bielastego aż po rdzeń. Drewno bielaste jest zwykle jaśniejsze, znajduje się bezpośrednio pod korą i dochodzi do drewna twardzielowego.

Drewno 1Naturalne brązowawe przebarwienia, które w cięciu wzdłużnym przypominają kreski, a w cięciu poprzecznym okrągłe plamki.

Drewno 2

Przebarwienia i plamki wywołane przez insekty.

Drewno 3

Zakrzywienia i przebarwienia włókien w drewnie bez sęków.

Drewno 4Różnice w usłojeniu a tym samym w wybarwieniu pomiędzy listwami w elementach płaskich wykonanych z klejonki (łączonych ze sobą listew) np. frontów i blatów. Dwie listwy znajdujące się obok siebie będą miały zawsze indywidualną strukturę, usłojenie, przekrój oraz odcień, który zależny jest np. od ilości występowania drewna twardzielowego.

Drewno 5

Różnice występujące pomiędzy frontami i blatami wykonanymi z drewna litego oraz korpusami (bokami) mebli wykonanymi z płyty okleinowanej. Różnice te spowodowane są zastosowaniem różnych materiałów. Ponieważ fornir ma pochodzenie naturalne, w samej okleinie również mogą występować różnice charakterystyczne dla drewna litego.
Różnice występujące pomiędzy elementami mebli pochodzących z różnych programów (np. Atlanta i Orlando) mimo zastosowania tych samych materiałów oraz olejów i wosków do wykończenia powierzchni. Wynikają one z cech drewna naturalnego oraz z technologii wykonania (drewno w programie Atlanta jest szczotkowane, dlatego wyczuwana jest w większym stopniu chropowatość powierzchni).

Pielęgnacja oraz konserwacja mebli.

Naturalna i lekka pielęgnacja powierzchni mebli litych wykończonych olejami.

Drewno masywne jest czystym kawałkiem natury. W celu zachowania jego masywnego piękna i charakteru należy postępować z nim bardzo ostrożnie. Poprzez właściwą pielęgnację powierzchni zachowamy jego szlachetny charakter: ręcznie nałożonym specjalnym olejem. Środek pielęgnacyjny zakupicie Państwo u swojego partnera handlowego.

Wskazówki do pielęgnacji
Do codziennej pielęgnacji wystarczy ściereczka do kurzów lub lekko wilgotna, dobrze wyciśnięta chustka. Proszę zawsze wycierać w kierunku usłojenia mebli. Meble olejowane nie lubią żadnych płynów ciekłych – dlatego proszę zawsze poprawić suchą chustką. Proszę nie używać żadnych środków rysujących, gąbek szorujących lub ostrych, rysujących środków czyszczących! Jeżeli zostanie coś rozlane, należy natychmiast wytrzeć to miejsce do sucha i nie dopuszczać do tego, aby woda przez dłuższy czas pozostawała na powierzchni mebla. 

Plamy i mocne zabrudzenia, mogą Państwo sami usunąć drobnym papierem ściernym, potem na nowo nałożyć ochronę powierzchni  środkiem pielęgnacyjnym.
Odnośnie mebli z drewna masywnego: działają one jak klimatyzacja, tzn. zabierają wilgotność i oddają ją z powrotem powietrzu w pomieszczeniu. Przy tym drewno zsycha się lub lekko puchnie – nie jest to jednak żaden powód do reklamacji, a jedynie
znak prawdziwej natury. Jeżeli będziecie Państwo starali się o stałą wilgotność powietrza (55 do 60%) oraz jednakową temperaturę, Państwa meble podziękują Wam za to. Meble masywne powinny być równomiernie narażone na światło i słońce.

Charakterystyka mebli olejo-woskowanych

Wynika ona z charakterystyki wykończenia mebli olejem. Polega to na tym, że oleje są produktem na bazie naturalnych składników i z założenia cały czas wnikają wgłąb drewna. Po jakimś czasie może powstawać szorstkość, matowe miejsca, przebarwienia, itp. Wówczas należy zastosować środek pielęgnacyjny (np. pflegeset).
Cały zamysł mebli olejowanych lub innych mebli wykończonych olejem polega na tym, że co jakiś czas należy meble odświeżyć olejami i woskami. Jest to czynność, którą należy powtarzać. Charakterystyka mebli olejo-woskowanych różni się od charakterystyki mebli lakierowanych. Wykończenie lakiernicze po czasie użytkowania i w wyniku wszelkich uszkodzeń musi być naprawiane w profesjonalnej lakierni i z czasem traci swoją pierwotną barwę, natomiast przy wykończeniu olejo-woskiem, klient sam w swoim zakresie może odświeżać meble, całe powierzchnie i uzyskać efekt naturalnego drewna.

Utlenianie powierzchni w kontekście domawiania brył po odstępie czasowym.

Przy domawianiu nowych mebli z programu, którego już użytkujemy istnieje możliwość wystąpienia różnic w odcieniach pomiędzy już posiadanymi a nowo-zakupionymi bryłami. Fakt taki nie jest powodem do złożenia reklamacji. Jest to spowodowane naturalnymi cechami drewna oraz utlenianiem się powierzchni mebli, które już użytkujemy.

Przykłady naturalnych cech drewna:

Drewno 6Drewno 7Drewno 8Drewno 10Drewno 11Drewno 12Drewno 13Drewno 14Drewno 15Drewno 17Drewno 18Drewno 19

Niektóre informacje zaczerpnięto z artykułu internetowego POD LUPĄ -Wada drewna, czy charakterystyczna cecha?

(http://terazmedia.nazwa.pl/pparkiet/index.php?option=com_content&task=view&id=160&Itemid=19)

Informacje do artykulu dostarczył producent Dekort Meble.