W łóżku spędzamy mniej więcej jedną/trzecią naszego życia. Wygodne łóżko to spokojny sen i pełnowartościowy wypoczynek nocny. Łóżko do sypialni może być pojedyncze lub podwójne, mieć stalową, drewnianą lub tapicerowaną ramę, być wyposażone w zagłówek i funkcjonalny pojemnik… Jakie łóżko do sypialni wybrać, by komfortowo się wysypiać, a rano wstawać zawsze prawą nogą?

Ważne są wymiary

Jeżeli wybieramy łóżko do sypialni – wymiary powinny być pierwszym parametrem, który poddamy analizie. Przyjmuje się, że optymalna szerokość powierzchni spania dla jednej osoby to 90 cm (łóżko pojedyncze), a dla dwóch osób 160 cm (łóżko dwuosobowe). W sprzedaży są zarówno łóżka szersze, jak i węższe (od 80 do nawet 200 cm szerokości) – ostateczna decyzja zakupu łóżka o konkretnych wymiarach zależy w znacznej mierze od warunków lokalowych, czyli rozmiarów i ustawności pokoju. Standardowa długość łóżka dla osoby dorosłej to 200 cm – materac powinien być dłuższy od człowieka na nim śpiącego o około 20-30 cm. Wszystkie niestandardowe wymiary łóżek, czyli meble do spania wykonywane na specjalne zamówienia są będą droższe, ale czasami to rozwiązania niezbędne.

Istotnym parametrem jest również wysokość łóżka. Za najbardziej optymalną przyjmuje się wysokość górnej płaszczyzny materaca na wysokości 40-50 cm - łatwo wówczas wejść do łóżka i z niego zejść, większość dorosłych osób, siadając na takim łóżku swobodnie sięgnie stopami do podłogi, a nogi będą zgięte w stawie kolanowym pod kątem prostym. Maksimum komfortu zapewniają jednak łóżka nieco wyższe, tzw. kontynentalne, w których śpi się na wysokości około 60-70 cm (na stelażu umieszczone są dwa różne materace, jeden na drugim). Z kolei niskie łóżka (tzw. japońskie) mają powierzchnię spania umieszczoną około 30 cm na ziemią – sprawdzą się w pokojach o niepełnych wymiarach, np. skośnych.

ŁÓŻKO LOREM

Stelaże łóżek

Stelaż łóżka to ta część, na której leży materac. Stelaż może mieć formę pełnej płyty meblowej – to rozwiązanie najtańsze, ale również najmniej korzystne (brak przepływu powietrza może powodować „zaparzanie się” materaca). Optymalnym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem są stelaże wykonane z drewnianych, połączonych ze sobą listewek, które mogą być dodatkowo lekko wygięte lub posiadać możliwość regulowania (np. z podnoszonym podgłówkiem lub podnóżkiem). Ważna jest elastyczność listewek oraz odstępy między nimi (im są mniejsze, a listewek jest więcej – tym solidniejsze jest podparcie dla materaca).

Łóżka drewniane

Wygodne łóżko do spania powinno być również… ładne. Łóżka drewniane to uniwersalne i ponadczasowe meble, które świetnie komponują się z wnętrzami urządzonymi w różnych stylach i kolorystyce. Drewno jest materiałem naturalnym, hipoalergicznym, trwałym i eleganckim. Drewniana rama jest łatwa do utrzymania w czystości, a w razie potrzeby – można ją w prosty sposób odświeżyć lub poddać dowolnej metamorfozie (wystarczy papier ścierny lub szlifierka, kolorowa bejca, wosk lub lakier). Twarde drewno bukowe, dębowe, olchowe lub orzechowe to odporny na uszkodzenia mechaniczne materiał, z którego producenci mebli do spania mogą uformować zarówno designerskie, bogato zdobione łóżka, jak i te klasyczne, proste w formie i hołdujące minimalizmowi.

Łóżka kontynentalne

Łóżka kontynentalne to meble tapicerowane w całości, na nóżkach (najczęściej drewnianych). Możemy wybierać spośród wielu wzorów, kolorów oraz rodzajów obić. Cechą charakterystyczną łóżek kontynentalnych jest wysokość powierzchni spania – śpi się około 60-70 cm nad podłogą (to optymalna wysokość ułatwiająca zmianę pozycji ciała z poziomej na pionową). Na konstrukcję tych łóżek składa się: dolna drewniana skrzynia - to tzw. boxspring, czyli „skrzynia wypełniona sprężynami” (bonelowymi), na której umieszcza się materac. Taka konstrukcja gwarantuje dobre rezonowanie i dopasowanie do kształtu ciała, a także doskonałą wentylację materaca. Łóżka kontynentalne nazywane są również łóżkami hotelowymi, spotykamy je najczęściej właśnie w wysokiej klasy, renomowanych hotelach – są synonimem luksusowego i wygodnego wypoczynku.

ŁÓŻKO KONTYNENTALNE ORIGINAL

Łóżka tapicerowane

Łóżka tapicerowane to synonim wygody. Łóżka mogą być tapicerowane w całości lub we fragmentach (np. tapicerowany jest wyłącznie zagłówek), a ich ramy mogą być pokryte różnego rodzaju tkaninami, a także skórą naturalną lub ekologiczną. Wybierając wygodne łóżko tapicerowane zwróćmy uwagę na jakość materiału – powinien być trwały, najlepiej plamoodporny i nie przyciągający drobinek kurzu. Istotne będą również informacje dotyczące sposobu czyszczenia materiału oraz jego konserwacji.

Duże znaczenie zagłówka

Zagłówek nie jest wyłącznie elementem dekoracyjnym łóżka. Dzięki wygodnemu, dobrze wyprofilowanemu zagłówkowi możemy w łóżku nie tylko spać, ale również czytać, czy pracować z laptopem na kolanach. Optymalnym rozwiązaniem będzie łóżko do sypialni z regulowanym zagłówkiem, ale możemy też wybrać modele z zagłówkiem bez regulacji – wówczas zwróćmy uwagę na jego odpowiednią wysokość (tak żeby głowa nie opierała się na ścianie za łóżkiem) oraz miękkość (najwygodniejsze są zagłówki tapicerowane).

Schowek na pościel, czyli wartość dodana

Łóżko do sypialni z pojemnikiem czy bez? Wszystko zależy od tego, czy planujemy chować pościel na dzień, czy nie jest to konieczne (sypialnia jest osobnym, zamkniętym pokojem i możemy sobie pozwolić na pozostawienie pościeli na wierzchu). Dodatkowa przestrzeń do przechowywania może się jednak przydać, nawet jeśli nie będziemy chować do niej naszych kołder i poduszek. W pojemniku lub szufladzie można bowiem przechować zapasową pościel, dodatkowe koce lub schować doń dekoracyjne poduszki, które w ciągu dnia stanowią ozdobę łóżka i sypialni. Łóżko do sypialni z szufladą na pościel zdecydowanie sprawdzi się w pokoju gościnnym lub dziecięcym, które pełnią kilka różnych funkcji (nie są wyłącznie sypialniami, ale również przestrzenią do nauki, spotkań towarzyskich itp.).

Wybór materaca do łóżka

O komforcie spania w największym stopniu decyduje materace do łóżka. Sen to czas na regenerację dla naszego organizmu. Dobrze dobrany materac powinien zapewniać odpowiednie podparcie dla całego naszego kręgosłupa. Materac do łóżka musi być dobrany do wzrostu i wagi ciała człowieka - nie powinien być ani za miękki, ani za twardy, a wszystkie krzywizny kręgosłupa powinny być odpowiednio podparte.

Kilkadziesiąt wzorów komfortowych łóżek znajdą Państwo w naszej ofercie. Do wyboru są łóżka małżeńskie i pojedyncze, z litego drewna lub z elementami drewnianymi, ale również łóżka z forniru, metalu i tapicerowane (częściowo lub w całości)… Bogactwo stylów i kolorów oraz dodatkowe funkcjonalności pozwolą na znalezienie idealnego łóżka do sypialni, pokoju dziecka lub pokoju gościnnego.

MATERAC BREAKDANCE HILDING