Skóry aby mogły być wykorzystywane w produkcji, muszą być odpowiednio przetworzone i przygotowane.

Garbowanie

Skóra, która trafia do garbarni (często przebywając długą drogę) jest tylko wstępnie zabezpieczona aby nie postępowały w niej procesy rozkładu. W garbarni skóra poddawana jest garbowaniu – którego celem jest właśnie zatrzymanie procesu rozkładu. Garbowanie polega najprościej rzecz ujmując na związaniu ze sobą przy pomocy tzw. garbnika włókien skóry (kolagenów), aby zatrzymać procesy gnilne, jakie zachodziły by w skórze jako substancji organicznej.

Istnieje kilka metod garbowania, jednak najbardziej popularne są dwa:

  • garbowanie przy pomocy garbników roślinnych,
  • garbowanie z wykorzystaniem soli chromu

Obecnie zdecydowana większość skór meblowych otrzymywana jest na skutek garbowania chromem, jest to bowiem metoda szybsza i tańsza, wymagane jest jednak inne podejście do problemu czyszczenia i pielęgnacji takich skór.

Rozdwajanie

Wygarbowana skóra, której grubość to ok. 4-5 mm, zostaje poddana rozdwojeniu ( a nawet czasami roztrojeniu), w wyniku którego otrzymujemy obok skóry licowej tzw dwoinę. Dwoina przetwarzana jest następnie tak samo jak skóra licowa, jednak należy zwrócić uwagę, iż kolageny w dwoinie są luźniejsze zatem mniej odporne na działania mechaniczne. Dlatego nie powinno się stosować dwoiny na elementy siedziskowe i oparciowe mebli.

Segregacja i korekta

Kolejnym etapem jest segregowanie skór, które zazwyczaj noszą ślady życia zwierzęcia – ukąszenia, zadrapania, zrosty itp. Niektóre typy skór akceptują takie ślady - inne nie, niektóre skóry wymagają większej ingerencji - inne mniejszej.

Gatunki skór, które nie są poddawane korekcie podlegają następnym etapom wykańczania powierzchni, te zaś dla których taka korekta jest wymagana szlifowane są w określonych miejscach, aby wyrównać, wyczyścić lub uzupełnić ewentualne braki w powierzchni skóry.

Pigmentacja, tłoczenie lica i zabezpieczenie powierzchni

Skorygowane skóry są wstępnie barwione na kilka podstawowych kolorów, aby umożliwić na ich bazie powierzchniowe naniesienie dowolnej barwy. Jeżeli skóra była wcześniej korygowana poddawana jest następnie procesowi wytłoczenia nowego lica. Paleta wzorów jest bardzo szeroka i można uzyskać dowolnie wymyślony wzór lica skóry.

Tak otrzymane skóry są zazwyczaj poddawane ostatniemu procesowi jakim jest zabezpieczenie powierzchni przed działaniem czynników zewnętrznych przy pomocy impregnatów i lakierów.

Po tych wszystkich procesach otrzymujemy materiał gotowy do wykorzystania przy produkcji mebli.