Nie ma jednego właściwego środka pielęgnacyjnego do wszystkich rodzajów skóry. Każdy rodzaj skóry jest inaczej farbowany i zabezpieczany, w różnym stopniu narażony na działanie promieni słonecznych i w różnym stopniu się go eksploatuje. Jedne skóry są gładkie, inne szorstkie, niektóre się błyszczą, a inne są matowe. Dodatkowo należy rozróżniać, czy skóra jest nowa, czy stara i zużyta. Na szczęście niektóre grupy skór z punktu widzenia ich czyszczenia i pielęgnacji można połączyć ze sobą.
W taki sposób powstał podział skór na kilka podstawowych grup:
- skóry gładkie typu madras. Są to skóry zapigmentowane jednym kolorem i zabezpieczone (lakierami impregnacyjnymi) przed ścieraniem oraz przed działaniem czynników zewnętrznych. Wykończenie powierzchni może być matowe lub z połyskiem. Większość skór stosowanych w meblarstwie to właśnie madrasy, ponieważ takie wykończenie pozwala korzystać z wielu cech naturalnych skóry a z drugiej strony zabezpiecza ją przed skutkami codziennego użytkowania.
- skóry dwubarwne („antyczne”). Są to skóry na których widać dwa odcienie koloru, uzyskiwane są najczęściej dwoma metodami: poprzez odpowiednie przecieranie naniesionego pigmentu lub poprzez naniesienie (natrysk) na podstawowy kolor drugiego pigmentu. Powierzchnie takich skór zabezpieczane są poprzez nałożenie lakieru (stąd ich błyszczący kolor), którego zadaniem jest ochrona pigmentów przed ścieraniem, albowiem przy metodzie natryskowej druga warstwa farb nie jest już tak dobrze zagruntowana jak podstawowy kolor.
- skóry ekologiczne i bycast. Są to skóry których cechą wspólną jest wykończenie powierzchni folią poliuretanową. Bycast jest nią pokryty w wierzchniej warstwie natomiast eko-skóra jest w całości zbudowana z poliuretanu.
- skóry pull-up. Skóry pull-up to inaczej skóry woskowane, w których powierzchnia jest wykończona pigmentem i zabezpieczona specjalnymi tłuszczami lub woskami. Często myli się skóry bycast ze skórami typu pull-up, ponieważ woski nadają efekt błyszczenia - taki sam jak poliuretan przy skórze bycast. Jak najprościej rozróżnić te skóry? Po przerysowaniu paznokciem bycastu na skórze nie będzie widać żadnego śladu, na skórze pull-up widoczna będzie rysa – skutek „rozdarcia” warstwy wosku (pod wpływem nagrzania woski na powrót zamkną swoją powierzchnię i rysa zniknie). Skóry pull-up wymagają specjalnej opieki – preparaty do pielęgnacji są dostępne w naszej ofercie, ale na indywidualne zapotrzebowanie.
- skóry anilinowe. Są to skóry najwyższej jakości, które nie są poddawane żadnej korekcie. Skóry anilinowe są farbowane na wskroś (przy pomocy barwnika zwanego aniliną) bez wierzchniej warstwy pigmentu. Ich powierzchnia nie jest zabezpieczona lub posiada niewielką warstwę ochronną. Skóry anilinowe natychmiast chłoną wilgoć, która powoduje ciemnienie skóry. Zaletami są: przyjemny, ciepły dotyk i piękna struktura. Z czasem jednak skóry te bardziej się błyszczą, łatwo plamią i szybko blakną.
- nubuk i welur. Takie skóry charakteryzują się podszlifowaną wierzchnią warstwą, dzięki czemu uzyskują w mniejszym, bądź większym stopniu aksamitną powierzchnię (przypominającą zamsz). Często skóry te nazywa się szorstkimi. Skóry te posiadają piękną strukturę oraz są przyjemne i ciepłe w dotyku. Z czasem jednak ich faktura się wyciera, łatwo wchłania tłuszcz, jest podatna na zaplamienie i szybciej traci kolor.