W szczególności – sofy lub kanapy, często branych błędnie za synonimy.

 

Czym różni się sofa od kanapy?


W języku branży meblarskiej, funkcjonuje wiele nazw produktów o charakterze wypoczynkowym. Narożnik, wersalka, szezlong, otomana, pufa i wreszcie – znane i lubiane - sofa i kanapa. To właśnie one, przez lata zapracowały na miano najczęściej wybieranych mebli salonowych. Mimo swojej popularności, wiele osób utożsamia je ze sobą. I choć różnice między sofą i kanapą są pozornie niewielkie, to mogą wpłynąć na całość aranżacji salonu. Przyjrzyjmy się zatem bliżej cechom charakterystycznym obu mebli. Tych doszukiwać należy się już w ich historii.

Otóż, pierwowzorem kanapy jest casappanca, czyli wywodząca się z Włoch drewniana skrzynia. Dobrze nam znany mebel z oparciem, podłokietnikami i miękkim siedziskiem, powstał dopiero na przełomie XVII i XVIII wieku. Tymczasem sofa to mebel o korzeniach sięgających aż do dalekiej Turcji. Co ważne, od kanciastej kanapy, sofę od zawsze cechowały wygodne siedzisko i oparcie. I mimo że dzisiejsze meble wypoczynkowe odbiegają wyglądem od swoich prototypów, to ich funkcje z łatwością możemy przenieść na współczesny grunt. Kanapa bowiem posiada dodatkową, rozkładaną przestrzeń pod siedziskiem, zaś sofa jest jej pozbawiona.


Zalety i wady sofy


Znając różnice między najpopularniejszymi meblami wypoczynkowymi, możemy przejść do omówienia zalet i wad obu z nich. Zacznijmy od sofy, którą z łatwością poznamy już po tym, że najczęściej jest nieco niższa i bardziej rozłożysta od klasycznej kanapy. Głównym walorem mebla są, nic dziwnego, jego minimalistyczny i elegancki zarazem wygląd. Sprawiają one, że stylowa sofa idealnie komponować się będzie z wnętrzami utrzymanymi w stylu nowoczesnym, loftowym czy glamour. Nietuzinkowa sofa idealnie sprawdzi się zwłaszcza w większym salonie, stając się jego punktem centralnym i główną ozdobą. Najlepiej współgrać z nią będzie dopasowany stylistycznie stolik kawowy i stojąca obok lampa, dopełniające całość aranżacji. Oczywistym minusem sofy, jest brak możliwości jej rozłożenia i zamiany w dodatkowe łóżko. Fakt ten może być problemem, jeśli często w naszym domu lub mieszkaniu nocują goście.

 

sofa vero amaerno

https://galeriamebliams.pl/katalog/sofy-kanapy-wersalki/3474-amareno-sofa-3-2-os-relax-vero.html


Kanapa, kiedy będzie lepszym wyborem do salonu niż sofa?


Decydując się na wybór idealnego mebla do salonu, pod uwagę weźmy również walory znanej i lubianej kanapy. Ta, uznanie osób aranżujących przestrzenie mieszkanie, zyskała zupełnie nie bez powodu. Głównym atutem ponadczasowej kanapy jest jej wyjątkowa uniwersalność. Mebel ten, niczym kameleon, może zmieniać swoje funkcje.

Za dnia – służąc do siedzenia, wieczorem do leżenia przed telewizorem lub z ulubioną książką w dłoni, zaś w nocy – do spania. Kanapa rozkładana do przodu to świetny wybór zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach, gdzie każde miejsce do przechowywania jest niczym na wagę złota. Pojemnik na pościel przyda nam się zawsze, gdy w naszym domu nocować będą goście. Decydując się na zakup kanapy, pamiętajmy jednak o jej masywności. Ostrożnie aranżujmy więc przestrzeń salonu, aby uniknąć efektu zagracenia i przytłoczenia wnętrza.


Gdzie mogę kupić i porównać sofę z kanapą?


Bogaty wybór mebli wypoczynkowych może przyprawić o spory zawrót głowy. Mnogość fasonów, wielkości i rodzajów tkanin obiciowych wcale nie ułatwia wyboru idealnej sofy bądź kanapy. Z drugiej jednak strony, pozwala na optymalne dopasowanie mebla do naszych osobistych oczekiwań i upodobań. Najlepszym tego potwierdzeniem jest oferta sklepu meblowego w Białymstoku.

W jego asortymencie znaleźć można zarówno kanapy, w tym niezwykle popularne kanapy narożne i rozkładane do przodu, jak i sofy – z wysuwanym podnóżkiem i nie tylko. W sprzedaży dostępne są meble od sprawdzonych producentów, w tym sofy i kanapy Wajner Meble, Aris Meble, Caya Design, Meblomak, Vero, Unimebel i Emmohl. Wśród mebli utrzymanych w nowoczesnej i klasycznej stylistyce każdy z klientów znajdzie mebel wprost na miarę swoich potrzeb i idealnie współgrający ze wystrojem salonu.


Podsumowując – jak kupić idealny mebel do salonu?


Wiemy, czym różni się kanapa od sofy, jakie plusy i minusy wiążą się z ich zakupem do salonu oraz gdzie porównać ze sobą oba te rodzaje mebli wypocyznkowych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, przeanalizujmy zatem dokładnie dwa aspekty – funkcjonalność i estetykę. Jeżeli zależy nam na funkcjonalnej przestrzeni, lepszym pomysłem będzie kanapa z pojemnikiem, po rozłożeniu pełniąca funkcję dodatkowego łóżka. Jeśli chcemy osiągnąć ciekawy efekt aranżacyjny, ze sklepu meblowego w Białymstoku wyjdźmy raczej z klasyczną sofą.