Kuchnia jest sercem większości domów. To tutaj, gotujemy i jemy, spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi, rozmawiamy o minionym dniu i snujemy plany na weekend lub wakacje. To tutaj zapadają ważne decyzje, dzieci odrabiają lekcje lub rysują, dorośli kończą zawodowe projekty lub przeglądają gazety... Kuchenne życie toczy się wokół stołu, przy którym nie może zabraknąć komfortowych krzeseł! Jakie krzesła idealnie sprawdzą się w naszej kuchni i jadalni?
Z jakich materiałów powinno by wykonane krzesło do kuchni
Krzesła kuchenne powinny być przede wszystkim trwałe. Najwyższej jakości materiały i solidne łączenia gwarantują długoletnie i satysfakcjonujące użytkowanie krzeseł. Konstrukcja krzesła do kuchni może być wykonana z drewna (odpowiednio zabezpieczonego przed wilgocią), tworzywa sztucznego (twardego plastiku) lub metalu – wszystko zależy od wystroju kuchni, jadalni i salonu (jeśli pomieszczenia są połączone). Krzesła do jadalni powinny harmonizować się z wnętrzem i podkreślać jego charakter lub nadawać pomieszczeniu ton i stanowić rzucający się w oczy akcent. W naszym sklepie do wyboru posiadamy kilkadziesiąt modeli krzeseł, w różnych stylach, kolorach i wzorach, nowoczesnych i klasycznych, stylizowanych i designerskich.
Krzesła do kuchni z eko skóry
Od kilku lat, niesłabnącą popularnością cieszą się krzesła kuchenne z eko skóry. To tańszy zamiennik drogiej i ekskluzywnej skóry naturalnej. Eko skóra to materiał sztuczny, najczęściej powlekany poliuretanem lub polipropylenem, który jedynie wyglądem i niektórymi właściwościami przypomina skórę naturalną. Krzesła z eko skóry dostępne są w nieskończonej liczbie wzorów, faktur i kolorów.
Eko skóra – czy to dobry wybór?
Eko skóra charakteryzuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, nie marszy się i nie naciąga. Jest ekstremalnie łatwa do utrzymania w czystości i nie straszna jej wilgoć, ani żadne mokre, czy tłuste plamy, o które nie trudno w kuchni i jadalni. Ponadto krzesła tapicerowane eko skórą nie wymagają żadnych zabiegów konserwujących (w przeciwieństwie do krzeseł tapicerowanych skórą naturalną) i są odporne na działanie warunków zewnętrznych (w tym promieniowania UV). Oczywiście wszystkie wyżej wymienione zalety są zależne od jakości eko skóry – kiepski materiał będzie miał tendencję do pękania i kruszenia się.
Krzesła drewniane
Drewno jest materiałem uniwersalnym i ponadczasowym, które rewelacyjnie pisuje się we wnętrza urządzone w różnej stylistyce – od przeżywającego swój renesans nowoczesnego stylu loftowego, przez modny styl skandynawski, po stonowaną klasykę w różnych odsłonach. Jeśli więc nie wiemy jakie krzesła do kuchni lub jadali wybrać – wybierzmy drewniane! Krzesła kuchenne z drewna mogą mieć różne wybarwienie – bez trudu dopasujemy ich kolorystyke do podłogi, stolarki okiennej i drzwiowej lub frontów, bądź blatów mebli kuchennych. Z drewnianą konstrukcją krzesła dobrze będzie wyglądał absolutnie każdy rodzaj materiału tapicerskiego – nic nie będzie wiec ograniczało naszego wyboru. Trwałość krzeseł drewnianych w dużej mierze zależy od rodzaju drewna, z których zostały zrobione – producenci mebli najczęściej sięgają po twarde drzewo bukowe, dębowe i orzech. Dodatkową zaletą mebli z drewna jest fakt, że można je w łatwy sposób odnowić – wystarczy papierem ściernym zeszlifować wierzchnią warstwę drewna, a następnie pokryć je lakierem lub lakierobejcą.
Krzesła z tworzywa sztucznego
Krzesła do kuchni z tworzywa sztucznego to stosunkowo nowe rozwiązanie, po które najczęściej sięgają ludzie młodzi, urządzający swoje mieszkania i domy w nowoczesnym stylu. Wnętrza w stylu nowoczesnym hołdują prostocie i minimalizmowi, a meble które w nich stoją mają zaskakiwać geometryczną formą i kształtem, proporcjami i zastosowanymi materiałami (oraz ich połączeniami). Nowoczesne krzesła są proste i niezdobione, łączą np. wysokiej jakości, twarde plastikowe siedzisko z ascetycznymi drewnianymi nogami.
Krzesła z oparciem i bez oparcia
Funkcjonalność i wygoda użytkowania krzesła zależy od jego właściwej formy, tego czy zapewnia odpowiednie podparcie plecom (zwłaszcza odcinkowi lędźwiowo-krzyżowemu), czy ma odpowiednio miękkie i szerokie siedzisko oraz czy jest odpowiedniej wysokości. Standardowa wysokość stołów do kuchni i jadalni to 74-76 cm – na tej wysokości znajduje się blat. Optymalnie dobrane krzesło powinno mieć siedzisko na takiej wysokości, by umożliwić użytkownikowi siedzenie przy stole z łokciami wspartymi na blacie, przy ręce zgiętej w łokciu pod kątem prostym. Jeżeli musimy podnosić ręce wyżej lub mocno się pochylać – będzie to sygnał, że krzesło i stół nie zostały dobrze do siebie dobrane. Krzesła z oparciem czy bez? Najczęściej wybieramy krzesła kuchenne z oparciem - krzesła kuchenne bez oparcia traktujemy raczej jako dodatkowe, awaryjne miejsce do siedzenia. Krzesło do kuchni z oparciem może być tapicerowane w całości, fragmentarycznie(np. wyłącznie środkowa część oparcia) lub wyłącznie na siedzisku – wszystko zależy od indywidualnych preferencji.
Jakie dobrać krzesło kuchenne dla dziecka?
Krzesła kuchenne dla dzieci wymagają dopasowania wysokości siedziska do wzrostu dziecka. Maluch powinien mieć możliwość siedzenia przy stole z wyprostowanymi plecami i łokciami wspartymi na blacie. Możemy kupić specjalne podwyższone krzesło lub stosować nadstawki dla dzieci, które mocuje się do konstrukcji krzesła specjalnymi paskami, zatrzaskami, rzepami lub troczkami. Krzesło kuchenne dla dziecka musi być przede wszystkim bezpieczne, alerównież łatwe do utrzymania w czystości.